Jak si vybrat tágo

Jak si správně vybrat kulečníkové tágo.

1. Začátečník – koupě Vašeho prvního tága.

    Baví Vás kulečník a občas si ho zahrajete s kamarády? Předpokládám, že zatím vlastní kulečníkové tágo nemáte a hrajete „erárem“ – tágem, které je v herně k dispozici. Chcete aby se Vaše hra zlepšila, chcete začít porážet kamarády a užit si kulečníku mnohem víc? Pořiďte si svoje vlastní tágo! Věřte, že Vaše kulečníkové dovednosti se tím opravdu zlepší a hra Vás bude mnohem více bavit. Hned Vám vysvětlíme proč.

    Nechci tvrdit, že začátečník s tágem za 20 tisíc bude ihned hrát jako profesionál. Tágo je pouze nástrojem a samozřejmě neumí hrát samo. Hra se svým vlastním tágem však dává každému hráči výhodu. „Erární“ kulečníková tága jsou totiž v 95% případů naprosto nevyhovující, a to i v jinak velmi dobrých kulečníkových hernách a klubech s profesionálními stoly – ani tam nedostanete kvalitní tágo ke hře. „Erární“ kulečníková tága jsou většinou křivá, špinavá, maji špatnou délku a váhu, mají špatně upravenou kůžičku na hracím konci nebo ji dokonce nemají vůbec. Každý kdo to s kulečníkem myslí aspoň trochu vážně a chce si ho užít, přinese si ke hře tágo vlastní.

    Kulečníková tága se skládají většinou ze dvou dílů, proto se dají snadno přenést kamkoliv. Pokud budete hrát se svým vlastním tágem, zvyknete si na jeho váhu, pružnost, vibrace a na veškeré jemné niance, které během strku cítíte. Je to jako se vším ostatním, když řídíte svoje vlastní auto, na které jste zvyklí, když si obujete svoje oblíbené pohodlné boty, atd.. Tak i Vaše vlastní tágo Vám prostě padne do ruky a Vy se na něj budete moci spolehnout. Je tedy čas si pořídit svoje první vlastní tágo.

    Výrobců kulečníkových táge je spousta, cena tág se pohybuje od několika set korun do několika desítek tisíc korun. V čem je mezi nimirozdíl, a jak si vybrat to správné tágo? Poradíme Vám, čtěte dále.

Dáme Vám nejdůležitější radu hned na začátku.

    Pokud jste začátečník a kupujete si svoje první tágo v životě, je v podstatě jedno, jakou značku tága zvolíte. Určitě bude lepší než jakékoliv „erární“ tágo a hlavně bude Vaše vlastní, na které budete zvyklí. Zvyknete si na něj a ono Vám dobře poslouží. Splní Vám všechno, co od svého prvního tága budete očekávat. Nebojte se, že si vyberete špatně, věřte, že pokud s kulečníkem budtete pokračovat, budete zlepšovat svoji hru a brzy si pořídíte nové tágo. Třeba kvalitnější, hezčí, svými vlastnostmi lépe vyhovující Vašemu stylu hry. Nedá se dopředu říci, jaké tágo Vám bude vyhovovat až se dostanete na vyšší, závodní úroveň. To Vás ještě čeká, teď ale potřebujete mít svoje první tágo a začít zlepšovat svoji hru. Dodržíte-li několik jednoduchých rad, určitě neuděláte chybu.

Délka tága

    Pro pool (kulečník s dírami) je standardní délkou tága 58“ palců (147 cm). Jiné délky se standardně nedělají, u některých amerických značek nabízejících zakázkovou výrobu lze objednat delší, či kratší tágo (+/- cca 1 palec – 2,5 cm). Jedná se však o velmi vzácný požadavek, většina hráčů si vystačí se standardní délkou tága.

Váha tága

    Poolová tága se svou vahou pohybují mezi 17-21 uncemi t.j. orientačně od 500 do 600 gramů. Standardní vahou je 19oz (uncí), ideální pro začátek. Nedoporučovali bychom začátečníkovy přiliš těžké a ani příliš lehké tágo. Oba extrémy mají své pro a proti, někteří hráči preferují lehčí, někteří pak těžší tága, je to skutečně individuální. Časem zjistíte, co Vám více vyhovuje, pokud zatím žádnou představu nemáte, volte pro začátek standardní váhu 19oz.

    Váha použitého dřeva a jiných materiálů je pokaždé jiná, proto k dosažení přesně standardizované váhy výrobci používají speciální vyvažovací šroub. Ten se nachází v zadní části tága. Tento šroub bývá přístupný a všechna kvalitní značková tága nabízí možnost úpravy váhy.

Skládací - šroubovací tágo

    Standardem pro poolová tága je jeden závit uprostřed, který dělí tágo na přední část – „špičku“ „špici“ a zadní část – „spodek“. U tága určeného pro rozstřel (break) a zároveň skok (jump), tzv. Break-Jump tága jsou závity dva. Ten druhý dělí spodek na dvě části tak, že se zkrácené tágo poté použije ke skoku – jumpu. Tato tága jsou speciálně vyrobena pro rozstřel a skok , pro normální hru se nehodí. Pořizují se jako druhá tága do futrálu.

    Závitů používaných u kulečníkových tág je několik typů, na hru však mají minimální vliv, který pozná až zkušený hráč. Opět se zde projevuje individualita mezi hráči a nelze říci, který typ závitu je ten pravý. Pro začátečníky rozhodně typ závitu nehraje roli. Výrobci často patentují vlastní typ závitu – je to hlavně z komerčních důvodů. Ještě jedna důležitá poznámka: na závit musíte dát velký pozor, pokud třeba pádem tága na zem šroub v závitu zkřivíte (i nepatrně), zkřiví se tím celé tágo a je téměř nemožné ho opět znovu narovnat. Musíte tedy dát na své tágo velký pozor, více se dočtete v článku „Jak se starat o tágo“.

Špička tága

    Pro hru poolu je nejvhodnější tvar špice „Pro Taper“. Jedná se o válcovitý tvar špice, kdy posledních cca 15-30 cm spicky se nerozšiřuje směrem k závitu tága a má stále stejný průměr. „Pro Taper“ je jakýmsi zlatým standardem pro pool, vyskytuje se u naprosté většiny lepších a závodních tág. U levných tág prodávaných v ČR často správný tvar nenajdete. Pro začátečníky můžeme z našeho sortimentu doporučit levnější, ale velmi kvalitní tága značky Players. Mají dobře vykrojenou špici do správného „Pro Taper“ tvaru.

Materiál špičky

    POUZE ČISTÉ DŘEVO, pro pool nejlépe tvrdý kanadský javor (Canadian Hard Rock Maple). Někteří výrobci potahují povrch špice různými materiály (lak, tenká vrstva sklo-laminátu apod.). Taková tága rozhodně NEdoporučujeme.

Mytus 1:

    Špice pokryté vrstvou laku či sklo-laminátu lépe kloužou. OMYL!
Takový materiál se snadno poškrábe a později neklouže vůbec, špiní se, drhne a „lepí se“ na kůži rukou. Nejlepším povrchem je ničím nepotažené přírodní dřevo. Správně vyrobenou špici poznáte tak, že u závitu je 5-10 cm špice nalakováno a zbytek špice je jen dřevo – rozeznáte to dle viditelného přechodu laku na čisté dřevo (které se může vizuálně tvářit, že je nalakované, ale není. Při správném zacházení a údržbě bude špice vždy dobře a hladce klouzat mezi prsty Vaší ruky. (Více v článku „Jak se starat o tágo“).

Mytus 2:

    Potažení špice vrstvou laku či sklo-laminátu dřevo ochrání. OMYL!
Zakryje se tím nekvalitní materiál špičky, který výrobci levných tág používají.

   Nejlevnější tága 1700 – 2500,- Kč. V našem obchodě nabízíme v této cenové kategorii tága značky Players, která se vyznačují skvělým poměren cena/kvalita/výkon. Pro začínajícího hráče jsou tato tága správnou volbou.

    Pokud si můžete dovolit investovat do tága více peněz, nebo jste již pokročilý hráč a hledáte tágo té neljěpší kvality, vceně 3000 – 6000,- Kč si již můžete pořídit základní modely renomovaných amerických značek Viking, McDermott, J.Pechauer. Tato tága nabízí tu nejlepší kvalitu zpracování a skvělé hrací vlastnosti.

    V ceně 5000 – 14000,- Kč pořídíte tágo skoro jakékoliv značky. Je to optimální cenová relace, ve které najdete ty nejlepší materiály a technologie. Výběr je zde skutečně široký.

   Půjdeme-li s cenou dále nahoru, platíme již pouze za design a značku tága. Čím je složitější a propracovanější, tím více zaplatíme za ozdobné materiály, exotické dřeviny a množství hodin ruční práce „řemeslníků a umělců“. Cena jednotlivých tág dosahuje i desítek tisíc korun. "Na hře se to však nijak neprojeví". Pouze svým vzhledem potěší majitele a okouzlí okolí.

    Některá obzvláště hezká tága se stávají předmětem zájmů sběratelů. Taga renomovaných „umělců“ z 60. – 70. let se nyní prodávají na dražbách v USA za částky i několika desítek tisíc amerických dolarů.

Vaše IP adresa je: 54.226.25.246
Copyright © 2024 TAGA.CZ. Powered by Zen Cart