Kulečníkový slovník, aneb slovníček billiardových pojmů

0-9 - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

0-9

10-ball "desítka", druh kulečníkové poolové hry, více v sekci pravidla.
14-ball "čtrnáctka" nebo taky nekonečná, "straight pool", druh kulečníkové poolové hry, více v sekci pravidla.
314 označení velmi populární špičky pro poolová tága od amerického výrobce Predator.
8-ball "osmička", druh kulečníkové poolové hry, více v sekci pravidla.
9-ball "devítka", druh kulečníkové poolové hry, více v sekci pravidla.


A

Aramith značka kulečníkových koulí belgického výrobce Saluc, který je na trhu již od roku 1950. Absolutní špička v oboru, nabízí nejlepší koule pro pool, karambol, snooker.


B

Balabushka značka kulečníkových tág, podle zakladatele legendárního Geoge Balabushky.
Bank pool druh kulečníkové poolové hry, ve které veškeré koule je nutné potápět hrou o mantinel (tzv. véčkem), více v sekci pravidla.
Birds-eye Maple očkový javor, druh javoru u kterého čáry letokruhů vytváří na povrchu malá kolečka, "očka". Takový javor se pokrývá průhledným lakem a tvoří nádherný vzhled spodků kulečníkových tág.
Brass mosaz, používá se při výrobě kulečníkových tág, v závitech a okrasných kroužcích, prstencích.
Break rozstřel. 1. Zahajovací strk některých kulečníkových (poolových) her, při kterém hráč silnějším úderem hrací koule rozstřeluje ostatní koule. 2. Speciální kulečníkové tágo určené pouze pro rozstřel. Úprava konstrukce je zaměřená na pevnost a přesnost.
Break/Jump speciální kulečníkové tágo určené pro rozstřel a skoky. používá se ve hře pool a je trojdílné konstrukce. Skládá se ze špičky a spodku, ten se Skládá z dalších dvou dílu. tágo vcelku použijete na rozstřel. Odšroubováním nejmenšího dílu vzadu, vznikne kratší tágo vhodné pro skoky.
Brunswick legendární americký výrobce kulečníkových stolu. Pod touto značkou se vyrábí i jiné kulečníkové příslušenství.
Bumper (angl.) gumový protektor, "špunt" na spodním konci tága. Chrání tágo při postavení na podlahu pře poškozením.
Butt "spodek", spodní díl dvoudílného kulečníkového tága, druhým dílem je pak špička. Na spodku kulečníkového tága lze rozlišit několik části: forearm (přední úsek), wrap (grip, omotávka, držadlo), butt sleeve (část mezi omotávkou a butt cap neboli patici), butt cap (patice), bumper (gumový protektor, "špunt" na spodním konci tága).
Butt cap patice, část spodku kulečníkového tága, nachází se úplně na jeho konci, často zde uvidíte vyryté či tištěné logo výrobce. Patice se vyrábí z plastu, kovu, dřeva nebo dokonce slonoviny. Do patice se vkládá "bumper" - gumový protektor, "špunt" na spodním konci tága.
Butt sleeve část mezi omotávkou a butt cap neboli patici. Zde je místo pro okrasný design.


C

Carom karambol.
Čistá hra "čistá", (angl.) runout. V kulečníkové hře pool je to "dokonalý scénář", kdy hráč zahájí hru rozstřelem, po spadnutí koule do kapsy pokračuje ve hře, zahraje vše bez chyby a hru vyhraje aniž by se jeho soupeř vůbec dostal ke stolu. V závodním kulečníku se s takovým scénářem setkáte tím častěji, čím je vyšší úroveň hráčů. Nejlepší z nejlepších dokážou zahrát v zápase na turnaji i několik "čistých" her v řadě za sebou. Takovýto špičkový výkon vyžaduje jako v každém sportu nejenom skvělou techniku ale i maximální soustředění a psychickou odolnost vůči napětí a stresu.
Cocobolo exotické tropické dřevo, má nádhernou barvu od světlé červené a růžové až po tmavě hnědou. Cocobolo vyniká velmi výrazným vzorem tmavých až černých čár letokruhů. Používá se ke zdobení luxusních kulečníkových tág.
Collar prstenec, límec. Nejčastěji se používá ve spojení "joint collar" - prstenec, obložení kolem závitu.
Čtrnáctka "14-ball" nebo taky nekonečná, "straight pool", druh kulečníkové poolové hry, více v sekci pravidla.
Cue angl. kulečníkové tágo.
Cueball bílá neboli hrací koule do které hrajeme tágem a s ní potápímé ostatní koule.
Cuemaker angl. výrobce kulečníkových tág.
Custom označení tág vyrobených dle speciálních požadavků zákazníka, tzv. na míru. taky označení tág vyrobených ve velmi malém množství kusů a odlišujících se unikátním designem.
Customization úprava vlastností na míru dle přání zákazníka. U renomovaných tradičních výrobců můžete objednat celou řadu úprav, dostanete tak kulečníkové tágo vyrobené pouze pro Vás.


D

Desítka "10-ball", druh kulečníkové poolové hry, více v sekci pravidla.
Devítka "9-ball", druh kulečníkové poolové hry, více v sekci pravidla.
Dot častý ozdobný prvek kulečníkových tág, tečka nebo "puntík", malá intarzie z různých materiálů, dřevo, kov, plast, slonovina.


E

Ebony ebenové dřevo. Exotické africké dřevo, má nádhernou tmavě hnědou až většinou černou barvu. Dřevo je tak tmavé že čáry letokruhů nejsou vidět. Používá se ke výrobě a zdobení spodků luxusních kulečníkových tág. Ebenové dřevo je velmi těžké a pevné, je náročné na zpracování, zaručí však tágu nádherný vzhled a vysokou odolnost a pevnost.
European-taper tvar špičky kulečníkového tága při kterém se její průměr postupně kuželovitě zužuje ke hracímu konci, tento tvar mají tága pro snooker a karambol (druhy kulečníku tradičně populární v Evropě), proto v Americe se tomuto tvaru říká evropský.


F

Faleš nebo rotace, kterou hráč způsobuje hrací kouli při strku, umožňuje lépe ovládat pohyb kouli po hracím stole.
Faul chyba v kulečníkové hře, porušení pravidel. Hráč který se dopustí faulu je potrestán podle pravidel dané hry. Pro více informaci viz pravidla.
Ferrule kostice, úsek špičky kulečníkového tága mezi dřevěnou částí a hracím koncem (kůžičkou), má zpevňující úlohu, vyrábí se z plastových kompozitních materiálů, slonoviny či mosaze.
Floating point ozdobný prvek kulečníkového tága. "Floating" znamená plovoucí, vynášející se. Takový point se nedotýká omotávky a jakoby se nad ní vznášel. Pokud se jedná o point vyrobený intarziemi, výroba takového "floating" point je náročnější než výroba obyčejného.
Forearm přední úsek spodků, část mezi omotávkou a závitem. Zde je hlavní místo pro okrasný design kulečníkového tága.


G

Grain struktura dřeva, vzor letokruhů.
Grip nebo taky wrap, omotávka, držadlo. Část tága za kterou ho při hře držíme.


HI

Inlay inlaj, intarzie. Ozdoba kulečníkového tága. Na povrchu tága v základním materiálu (dřevu) se udělá prohloubenina určitého tvaru do které se vloží inlej z jiného materiálu (dřeva, kovu, plastu, slonoviny). Některá exkluzivní tága mají desítky až stovky inlejů z exotických dřevin, slonoviny a drahých kovů. Přestavují výjimečná umělecká díla.
Intarzie inlaj, inlay. Ozdoba kulečníkového tága. Na povrchu tága v základním materiálu (dřevu) se udělá prohloubenina určitého tvaru do které se vloží inlej z jiného materiálu (dřeva, kovu, plastu, slonoviny). Některá exkluzivní tága mají desítky až stovky inlejů z exotických dřevin, slonoviny a drahých kovů. Přestavují výjimečná umělecká díla.
Irish linnen irská lněná niť, velmi kvalitní a tradiční materiál pro omotávku (wrap) na spodku kulečníkového tága.
Irská niť Irish Linen, irská lněná niť, velmi kvalitní a tradiční materiál pro omotávku (wrap) na spodku kulečníkového tága.


J

Joint angl. závit, kloub.
Jump skok. 1. Speciální strk při v kulečníkové hře pool při kterém hráč udeří do hrací koule pod větším úhlem seshora, hrací koule tímto vyskočí do vzduchu a může tak přeskočit překážku z jiných koulí na stole. 2. Kulečníkové tágo určené pro skoky. Je kratší než normální tágo a jeho špička a kůže jsou upraveny pro maximální efekt - vyskočení hrací koule.


K

Kaisa finský druh kulečníku, je totožný s ruskou pyramidou. Více viz "Pyramida".
Karambol "Carom", "Billiards" - druh kulečníku, tradičně populární spíše v Evropě, hraje se na stole bez děr s třemi či čtyřmi koulemi, standardní velikost koule je 61.5 mm, více v sekci pravidla.
Kostice nebo angl. Ferrule, úsek špičky kulečníkového tága mezi dřevěnou částí a hracím koncem (kůžičkou), má zpevňující úlohu, vyrábí se z plastových kompozitních materiálů, slonoviny či mosaze.
Kulečník soubor her se společnými rysy, je zde hrací stůl potažený speciálním suknem, hrací koule, a tága. Hlavními druhy jsou pool, snooker, karambol a ruská pyramida.
Kůže hrací konec tága, jedná se o malou koženou nálepku, díky svým vlastnostem dobře drží na svém povrchu křídu a umožňuje větší tření s povrchem koule při strku, tím lze na hrací kouli přenést rotaci neboli faleš.


L

Lag anglicky, v češtině pak "tempo", zahajovací strk v poolovém zápase, soupeři hrají součsně každý jednu kouli z rozstřelové čáry o protilehlý mantinel zpět do rozstřelového pole, či koule dojede blíž k cílovému mantinelu ten má právo výběru zdá bude hrát jako první, či nechá hrát soupeře.
Leather (angl.) kůže, u luxusních kulečníkových tág často používaný materiál pro omotávku, část tága za kterou ho při hře držíme.
Lucasi výrobce poolových tág.


M

Maple javor, nejpoužívanější dřevo pro výrobu kulečníkových tág pro pool a karambol. (Pro snookrová tága se nejvíce používá jasan).
McDermott americký výrobce tág s tradici již téměř 50-ti let, původně rodinná firma se sídlem ve státě Wisconsin.


N

Náběh 1. strk s použitím horní rotace; 2. působení hráče u stolu, je ukončen chybným strkem, faulem či vítězným dohráním hry.
Nekonečná 14-ball - "čtrnáctka" nebo taky nekonečná, "straight pool", druh kulečníkové poolové hry, více v sekci pravidla.
Nickel ring niklový kroužek, prstenec. ozdobný prvek kulečníkových tág.


O

Object ball jiná koule než bílá hrací, většinou označuje tu kouli na kterou míříme a kterou trefuje bílá jako první.
Omotávka nebo taky wrap, grip, držadlo. Část tága za kterou ho při hře držíme.
One pocket druh poolové hry ve které každý hráč má určenou jednu kapsu a veškeré koule potopené do této kapsy mu přináší body, více v sekci pravidla.
Osmička 8-ball, druh kulečníkové poolové hry, více v sekci pravidla.


P

Patice butt cap, část spodku kulečníkového tága, nachází se úplně na jeho konci, často zde uvidíte vyryté či tištěné logo výrobce. Na přání zde můžete mít vyryté své iniciály. Patice se vyrábí z plastu, kovu, dřeva nebo dokonce slonoviny. Do patice se vkládá "bumper" - gumový protektor, "špunt" na spodním konci tága.
Pechauer tradiční americká značka poolových tág, založil ji před více než 30-ti lety Jerry Pechauer, a stále ručně vyrábí tága se svým synem Joem Pechauerem.
Phenolic druh plastu používaný na různé části kulečníkových tág. Uložení závitu, patice, kostice a kůžička, okrasné a zpevňující dřevo kroužky a prstence.
Pin část závitu, spoje kulečníkového tága. Kolík se závitem.
Players značka poolových tág.
Point ozdobný prvek kulečníkových tág, nachází se na spodků tága, v jeho přední časti (forearm), nebo taky v zadní částí (butt sleeve). Tvarově je ostrý, špičatý, začíná u omotávky a ostrým koncem směřuje od ní. Levnější kulečníková tága mají pointy namalované, dražší značková tága mají pointy z inlejů (intarzií) - vykládaných kousků exotických dřevin a jiných materiálů.
Pool druh kulečníku který vznikl v USA, a v posledních desetiletích se rozšířil do celého světa, hraje se s 16-ti koulemi (57 mm) na stole s 6-ti kapsami. Velikost stolu je 7,8 či 9 stop na délku. Typické populární hry jsou osmička, devítka a nekonečná, více v pravidlech.
Predator americký výrobce kulečníkových poolových tág, proslavil se svými moderními technologiemi především ve výrobě špiček.
Pro taper správný tvar, neboli vykrojení špičky poolového tága. Od závitu se špička nejdříve zužuje a cca 20-30cm před zakončením kůžičkou se již nezužuje a je válcovitá. Po celé této délce má špička stejný průměr. Tento tvar zajišťuje optimální klouzání v ruce při strku. Takovou špičku najdete u většiny kvalitních a značkových tág.
Pyramida ruská pyramida, druh kulečníku populární v Rusku, zemích bývalého Sovětského svazu a také ve Finsku. Hraje se na velkém stole (12 stop) se 16-ti velkými koulemi (68mm) které se potápí do 6-ti kapes. Ústí kapes je pouze 4-5 milimetru větší než průměr kouli, proto je potápění těžké. Více v pravidlech.


QR

Ring kroužek, prstenec. Ozdobný prvek kulečníkových tág.
Rosewood exotické tropické dřevo, má nádhernou tmavou červeně-hnědou barvu a hezký vzor čár letokruhů. používá se ke zdobení luxusních kulečníkových tág.
Rozstřel break. 1. Zahajovací strk některých kulečníkových (poolových) her, při kterém hráč silnějším úderem hrací koule rozstřeluje ostatní koule. 2. Speciální kulečníkové tágo určené pouze pro rozstřel. Úprava konstrukce je zaměřená na pevnost a přesnost maximální síly na hrací kouli pro efektivní rozstřel. Použití speciálního tága pro rozstřel rovněž ušetří tágo používané na ostatní strky ve hře silných rán při rozstřelu.
Runout čistá hra, "čistá". V kulečníkové hře pool je to "dokonalý scénář", kdy hráč zahájí hru rozstřelem, po spadnutí koule do kapsy pokračuje ve hře, zahraje vše bez chyby a hru vyhraje aniž by se jeho soupeř vůbec dostal ke stolu. V závodním kulečníku se s takovým scénářem setkáte tím častěji, čím je vyšší úroveň hráčů. Nejlepší z nejlepších dokážou zahrát v zápase na turnaji i několik "čistých" her v řadě za sebou. Takovýto špičkový výkon vyžaduje jako v každém sportu nejenom skvělou techniku ale i maximální soustředění a psychickou odolnost vůči napětí a stresu.


S

Saluc belgický výrobce koulí pro kulečník značky "Aramith" - vyrábí billiardové koule již od roku 1950. Absolutní špička v oboru, nabízí koule pro pool, karambol, snooker.
Schon americký výrobce poolových tág.
Shaft angl. Špice (špička) - přední část kulečníkového tága, vyrábí se z různých druhů dřeva, pro poolová a karambolová tága nejčastěji z kanadského javoru, méně často z habru či buku. Snookrová tága se vyrábí z jasanu.
Silver ring stříbrný kroužek, prstenec. Ozdobný prvek kulečníkových tág.
Simonis belgický výrobce plátna (sukna) pro potažení kulečníkových stolů.
Sleeve butt sleeve, část mezi omotávkou a butt cap neboli patici. Zde je místo pro okrasný design.
Snooker druh kulečníku pocházející z Velké Britanie. Hraje se na velkém stole (12 na 6 stop), s 22 koulemi (1 bílá hrací, 15 červených a 6 různobarevných). Díky výrazné podpoře televizním vysíláním má punc prestižního elitářského sportu, což se bohužel nedá říci o ostatních druzích kulečníku.
Špice (špička) přední část kulečníkového tága, vyrábí se z různých druhů dřeva, pro poolová a karambolová tága nejčastěji z kanadského javoru, méně často z habru či buku. Snookrová tága se vyrábí z jasanu.
Spodek u dvoudílného kulečníkového tága označuje polovinu vzdálenější od hracího konce, funkčně přináší tágu jeho správnou hmotnost a vyvážení, je zde často omotávka pro pohodlnější držení a také zde je pole působností pro umělecké zdobení.
Stain barva, lak, mořidlo. U bílého dřeva se používá různých barviv a laků k získání zajímavého vzhledu. U dražších kulečníkových tág se používají exotické druhy dřevin vynikající svou přirozenou barvou a vzorem letokruhu. Ty se pak nebarví a pokrývají pouze průhledným lakem.
Stop ball strk se správnou mírou razance a rotace při němž se hrací koule po srazu s cílovou kouli zastaví na místě.
Straight pool 14-ball, "čtrnáctka" nebo taky nekonečná, druh kulečníkové poolové hry, více v sekci pravidla.


T

Tágo nástroj pro kulečníkovou hru.
Tahák strk s přenesením spodní (obrácené) rotace na hrací kouli. Díky této rotaci hrací koule se po srazu s cílovou kouli vrací zpět.
Taper tvar špičky kulečníkového tága, rozlišujeme Pro-taper, typický pro kvalitní poolová tága a European-taper, typický pro snookerová a karambolová tága.
Tempo anglicky "Lag", zahajovací strk v poolovém zápse, soupeři hrají současně každý jednu kouli z rozstřelové čáry o protilehlý mantinel zpět do rozstřelového pole, či koule dojede blíž k cílovému mantinelu ten má právo výběru zdá bude hrát jako první, či nechá hrát soupeře.
Tip anglicky "koneček", hrací konec tága, v češtině kůže, kůžička.
Tiptool multifunkční nástroj pro úpravu a údržbu hracího konce tága, kůžičky.


U

Uni-Loc druh rychlozávitu pro spoj dílů kulečníkového tága.


V

Veneer dýha, tenký proužek ze dřeva ale i z jiných materiálů, který najdete po okrajích pointů - špičatých ozdobných prvků na spodku kulečníkového tága.
Viking tradiční americká značka poolových tág.


W

Wrap grip, omotávka, držadlo.


XYZ

Z typ poolové špičky od amerického výrobce Predator.
Závit spojení dvou a vícedílných tág.


Vaše IP adresa je: 44.211.117.197
Copyright © 2024 TAGA.CZ. Powered by Zen Cart