Anatomie tága

kulečníkové tágo, tága pro kulečník, pouzdro na kulečníkové tágo Sdílejte tuto stránku se svými přáteli!

Anatomie tága

 body Anatomie tága - celé tágo Každé tágo se skládá ze dvou hlavních částí. Jedná se o spodní část tága (Butt) a špici (shaft). Nejvíce používaným materiálem pro výrobu tág je dřevo. Používají se standardní dřeva jako javor (Maple), očkový javor (Birds Eye Maple), dále pak exotická dřeva – ebenové dřevo (Ebony), kudrnatý javor (Curly Maple), Zebra Wood, Bacote, Cocobolo – viz: vzorník dřev používaných pro výrobu tág. Dalšími materiály jsou nerezová ocel používaná na závitový kroužek a samotný závit, různorodé plasty (Phenolic), které můžou být i s textilií (Fiber Phenolic). Tyto jmenované se používají na funkční části tága – nezbytné pro sestavení tága a v místech s extrémním namáháním materiálu. Pro ozdobné prvky jsou využívány různé materiály, dle stylu tága nebo místa původu. Jedná se o perletě (Pearls), minerály a polodrahokami (Turquoise, Malachite), slonovina (Ivory), napodobenina slonoviny (micarta), niklový (stříbrný) kroužek a jiné.

Zajímá Vás: jak si vybrat tágo?

Jednotlivé části tága – spodní část – Butt

Závitový kroužek – Joint Collar:

Vytváří spojení mezi špicí a spodkem tága. Nejčastěji je vyroben z nerezové oceli, tvrzeného plastu (Phenolic), nebo je bez závitového kroužku – pouze dřevo.

Přední část tága – Forearm:

Jedná se o část tága mezi omotávkou a spojením se špicí. Je vyrobena z různých druhů dřev, zdobena intarziemi či jinými ozdobnými prvky, nebo je ponechána bez zásahu – přirozená textura exotických dřev.

Omotávka – Wrap:

Nejčastěji používaným materiálem je Irská nit (Irský len – Irish Linen). Jedná se o pevnou a silnou „nit“ – tenký „provázek“ těsně k sobě přitisknutý a namotaný na tágo v místě pro omotávku. Irská nit může být jednobarevná nebo barevně kombinovaná – vždy základní barva s tečkami jiné barvy.
Další hojně využívanou omotávkou je pravá kůže (vepřovice, teletina, nebo exotická ještěrčí „lizard“, “Crocodile“, pštrosí a pod.) v různobarevném provedení od černé a hnědé až po výstřední barvy jako růžová a fialová.
Kulečníkové tágo může také být bez omotávky. Na místo ní je využito buďto barev a laků, nebo přirozené textury letokruhů dřeva. Využívají se převážně exotická dřeva jako je „Cocobolo“, „Rosewood“, eben, nebo kudrnatý javor („Curly Maple“).

Spodní část tága – But Sleeve

Butsleeve, je spodní část kulečníkového tága, která se nachází mezi omotávkou a paticí (pokud je patice součástí tága). Využívají se zde stejné metody zdobení jako u přední čísti tága. Výjimku tvoří tak zvaná "okénka" - jedná se o inlej tvořený převážně čtvercovým půdorysem, inleje mohou být různé členitosti.

Patice - Butt Cap

Jedná se o nejspodněší díl tága, ve kterém je umístěna ochranná guma - Bumper. Patice mohou být vyrobeny z nejrůznějších materiálů. Převážně jsou vyrobeny z plastu (Phenolicu). Nejčástější barvy jsou černá a bílá. Patice mohou být také ze dřeva, jako například u tága Viking G17 - je vyrobena z očkového javoru (Birds Eye Maple)

kulečníkové tágo, tága pro kulečník, pouzdro na kulečníkové tágo Sdílejte tuto stránku se svými přáteli!

Vaše IP adresa je: 44.211.117.197
Copyright © 2024 TAGA.CZ. Powered by Zen Cart